V zimním období se mohou podmínky v Beskydech měnit ze dne na den. Sněhová pokrývka, vítr a mráz hrají významnou roli. Také orientace v terénu nemusí být vždy snadná. Známá místa a trasy mohou vypadat úplně jinak. Proto je dobré se před výletem dobře připravit. Důležitá je znalost trasy, vhodné oblečení, pitný režim, výstroj a schopnost se lokalizovat. 

Dnešní doba láká do hor mnoho lidí, kteří si chtějí užít zimních radovánek a čerstvý vzduch. I když by se mohlo zdát, že je všeobecně známo, jak se na výlet připravit, četné zásahy horské sužby a příklady nezodpovědných výletníků v teniskách či teplácích dokazují, že tomu tak není. Níže v článku uvádíme doporučení, která se mohou rekreačním turistům hodit. 

Mapa trasy

Před výletem je více než důležité se připravit u mapového podkladu a naplánovat si trasu. V dnešní technologické době je to velice jednoduché. Stačí se podívat třeba na www.mapy.cz, kde jsou trasy přehledně vyznačeny a zároveň je možné si změřit, jak dlouhý zamýšlený výlet bude. Trasu si můžete uložit, poslat odkazem. Je to výborný pomocník při plánování výletu. Při vygenerování trasy se ukáže výškový profil, který naznačuje, jaké bude výškové převýšení. 

  • důležité je mít možnost se během výletu podívat na mapu (mobil, mapový podklad, foto)
  • pokud si nejsem jistý orientací v terénu, držím se značení (KČT, Po medvědích tlapkách, oranžové směrovky pro cyklisty a běžkaře) 

Počasí

Dnes se dá snadno podívat na předpověď počasí v místě, kam se chci vydat. Navíc si poměrně snadno můžete udělat představu o situaci dle webkamer umístěných v různých nadmořských výškách. Jako příklad uvádíme 3 "pásma" níže. Vidíte stav počasí a zároveň další údaje o teplotě. Rozdíl mezi počasím ve městě, údolím v Beskydech a vrcholy může být markantní. A to je třeba brát v potaz!*

* Příklad ze dne 11. 2. 2021 (Resort Sepetná - 7 °C, Pustevny - 13 °C, Lysá hora - 17 °C)


Vhodné oblečení 

V zimě do hor je třeba zvolit oblečení ve vrstvách, které je možné sundat nebo naopak rychle vytáhnou z batohu. Pokud třeba stoupáme z údolí na vrchol či hřeben, je vhodné být oblečen tak, ať se zbytečně nepotíme a neztrácíme energii a tekutiny. Na vrcholu při zastavení je vhodné se pak obléci, aby vítr rozehřáté tělo neprofoukl. V dnešní době výdejních okének není možné se někde zahřát ve vnitřních prostorách, proto je dobré při plánování myslet na to, co budu mít na sobě na vrcholu nebo na hřebeni, kde může panovat úplně jiné počasí než v údolí.

  • méně vrstev při výstupu, další v batohu
  • suché tričko na převlečení se vždy hodí a moc neváží

Obuv, návleky a nesmeky

Pro rekreační zimní turistiku je vhodné si vzít pevnou kotníkovou obuv. Vhodným doplňkem jsou pak sněhové návleky. Nemusíte potom řešit studený sníh v botách a nohy zůstanou v suchu. Velmi důležitým doplňkem jsou protiskluzové nesmeky. Může se stát, že je nebudete po většinu výletu potřebovat, ale narazíte na kluzkou část v nebezpečném svahu a nesmeky jsou pak zásadní. Výstupy na Lysou horu nebo třeba Smrk bývají v některých obdobích bez nesmeků nebezpečné a vydat se tam bez nich reálným hazardem. Doporučujeme kvalitní řetězové nesmeky (existují i levnější gumové varianty s hroty, které mohou pomoci při pomalé chůzi na zledovatělé cestě, ale nemají takovou životnost). Jistotu a oporu mohou dodat také hůlky, které výrazně odlehčují kolenům.

Pitný režim a energie

Při úvaze o trase je vhodné si vyhodnotit, jak bude výlet dlouhý a jestli je možnost někde doplnit energii či si koupit pití. To je vhodné si ověřit před výletem. Jistotou je termoska s čajem a minimálně nějaká tyčinka, svačina v batohu. Vždy je lepší něco přinést zpět do údolí než zažít někde uprostřed lesa pocity hladu a vyčerpání. 

Nabitý mobilní telefon

Před výletem je nutné si nabít telefon, aby v případě jakýchkoliv potíží svých nebo někoho jiného, bylo možné se dovolat pomoci. Také by se člověk neměl vydávat na výlet sám a vůbec ne do odlehlých míst, která nejsou ani značena. 

  • Horská služba +420 1210
  • Tísňové volání nové generace - aplikace Záchranka pro "chytré telefony" 

 

 

štítky

 

tel+420 731 444 355

 

 

 

ovce