délka: 10 km  náročnost: středně těžká  převýšení: 170 m 

Přehrada Šance v Beskydech vytváří v údolí řeky Ostravice velké vodní zrcadlo s mnoha romantickými zátokami a stává se po celý rok terčem fotografujících turistů. Za větších mrazů v zimním období vypadá přehrada jako velké kluziště a nabízí zajímavý pohled na zamrzlou vodní plochu. 

Historie přehrady 

V letech 1964-1969 byla na řece Ostravici vybudována přehrada za účelem ochrany před povodněmi a současně jako zdroj pitné vody pro Ostravsko. Výstavbou vodního díla došlo k rozdělení obce Staré Hamry na dvě části a byl ukončen provoz na romantické železnici vedoucí z Ostravice až do Bílé (1908-1965). O výstavbě přehrady a železnici je natočena kapitola z dokumentárního cyklu - Zatopené osudy - Šance. V letech 2015-2018 proběhla rozsáhlá rekonstrukce hráze. 

Okruh od Resortu Sepetná se zastávkou v pivovaru

Od lanového centra Opičárna vede "Krkavčí stezka" (značka červeného medvídka) lesní cestou s mnoha výhledy kolem hotelu Samuel dolů k potoku Mazák a následně se napojuje na příjezdovou silnici k hrázi přehrady Šance. Zpět od hráze se jde po stejné asfaltové silnici a do obce po chodníku souběžně s modrou turistickou značkou. Za benzínovou stanicí vede boční silnice k Beskydskému pivovárku, kde čeká na všechny příchozí pět točených nefiltrovaných piv, něco k zakousnutí v podobě sýrů a také je zde teplá kuchyně. Návrat z pivovaru už opět režíruje "Krkavčí stezka", která stoupá po boční silnici mezi chatami k penzionu Sluníčko a dál k Opičárně. 

  • trasu je možné si prodloužit o některou část "Krkavčí stezky"

Víte, že:

  • přehrada má název podle vrchu Šance (576 m n. m.)?
  • trať z Ostravice na Bílou byla v provozu 57 let?
  • trať z Ostravice na Bílou nabízela ještě 13 km romantické jízdy mezi horami?
  • 10. ledna 1965 jel do Bílé poslední vlak?

 

Zajímavosti:

hráz přehrady Šance, Krkavčí stezka, Beskydský pivovárek

praktické info

 

Doprava:

Pěšky lesem a po bočních asfaltových cestách.

 

Vzdálenost:

10 km (Sepetná - přehrada Šance - Sepetná)

 

 

 

mapa

Mapa okruhu 

 

štítky

 

tel+420 731 444 355

 

 

 

ovce