délka: 16 km  náročnost: střední  převýšení: 230 m 

Pustevny a jejich okolí jsou ideálním místem pro běžecké lyžovaní. Díky nadmořské výšce zde bývají výborné podmínky i během jarních dnů, kdy v údolích je už zeleno. Jednou z nejoblíbenějších běžeckých tras je stopa vedoucí z Pusteven na Martiňák. Z Pusteven z výšky 1018 m n. m. trasa na 8 km pozvolna klesá až k Martiňáku do 780 m n. m., kde se nachází památník padlých partyzánů a hotel Martiňák s restaurací. 

Trasa Pustevny - Martiňák a zpět (16 km) 

Začátek běžecké trasy se nachází před hotelem Maměnka (NKP architekta Dušana Jurkoviče). Čeká zde strmější klesání, ale pak je profil trasy pohodový a zvládnou jej třeba i rodiny s dětmi. Trasa vede souběžně s červenou turistickou značkou KČT, kterou občas opouští. Součástí červené značky je NS Čertův mlýn, která poskytuje zajímavé informace například o zdejším Mořském oku, o sesuvech a čertovi, o změnách krajiny nebo o partyzánech brigády Jana Žižky. Pozvolným klesáním s rovinkami se běžkaři dostanou přes bučiny, smrčiny a hezké výhledy až k partyzánskému památníku na Martiňáku.  Zde stojí také stejnojmenný hotel s restaurací, kde je možné se občerstvit a doplnit energii na zpáteční cestu opět na Pustevny. Odtud se dá vrátit zpět do Trojanovic lanovkou nebo za dobrých sněhových podmínek sjet dolů pětikilometrovým sjezdem po tzv. "Knížecí cestě".

Běžkařské trasy na Pustevnách

Pustevny nejsou jenom o trase Pustevny-Martiňák, do stopy se dá vyrazit více směry. Díky své nadmořské výšce jsou Pustevny a jejich okolí ideálním místem pro běžecké lyžování. 

  • Pustevny - Radhošť - Pustevny (8 km)
  • Pustevny - Martiňák - Pustevny (16 km)
  • Okruh přes Velkou sjezdovku (11 km)
  • Okruh kolem Zmrzlého (9 km)
  • Závodní tratě  (5 km)

Aktuální informace o stavu běžeckých stop na Pustevnách můžete sledovat zde.

 

 

Zajímavosti:

zvonička, hotel Maměnka, restaurace Libušín, Mořské oko, partyzánský památník na Martiňáku

praktické info

 

Doprava:

Autem: Frýdlant nad Ostravicí - Čeladná - Trojanovice.

 

Vzdálenost:

16 km (Pustevny - Martiňák - Pustevny)

 

 

 

mapa

Mapa okruhu 

 

 

štítky

 

tel+420 731 444 355

 

 

 

ovce