délka: 12 km náročnost: těžká převýšení: 753 m 

V údolích se pomalu probouzí jaro, po sněhu není ani památky. Ve stejnou dobu se na Lysé hoře odráží slunce od bílého sněhu pod modrým nebem a spoře oblečení turisté se vyhřívají s pivem v ruce na terase Bezručovy chaty a kochají se nádherným kontrastním výhledem. I tak by se daly popsat některé vydařené jarní dny na Lysé hoře. Když vyjde počasí, nebudete se chtít vrátit zpátky do údolí. 

Co uvidíte na Lysé hoře?

Na vrcholu se nachází dominantní vysílač, meteorologická stanice, obelisk, stanice horské služby a turistické chaty. Občerstvení čeká na turisty v Bezručově chatě a chatě Maraton. Ideově je název chaty spjat se vzpomínkou na Emila Zátopka, rodáka z regionu, který exceloval na této trati při OH v Helsinkách (1952). V letních měsících je otevřena Tatranská vyhlídka (dřevěná budka s nápoji na širokém prostranství s lavičkami a nádherným výhledem).

Jak je právě teď na Lysé hoře?

Lysá hora má své webové stránky, jejichž součástí je také detailně zpracované a užitečné zpravodajství o počasí včetně webkamer ČHMÚ s vysokým rozlišení zobrazení. Kdykoliv a odkudkoliv se tak můžete podívat, jaké panuje na vrcholu počasí a kolik má Lysá hora centimetrů sněhu.  

Lysá hora - počasí a webkamery

Kudy na Lysou horu?

Nahoru vede několik turistických tras KČT a všechny jsou zajímavé. Nejnavštěvovanější je červená značka vedoucí od vlakového nádraží v Ostravici. Od RC Sepetná můžete na "Lysou" vyrazit po červené nebo modré (napojení zelenou přes Ondrášovy díry opět na červenou) turistické značce. Obě varianty jsou dlouhé okolo 6 km. Doporučujeme naplánovat si okruh, výlet bude jistě zajímavější. Tak kudy to vezmete?

Tip před výstupem:

  • Nad rozcestím červené značky KČT Butořanka navštivte Horní mazácké skály. Jděte nahoru po červené cca 300 m a pak vpravo.
  • Nezapomeňte na Ondrášovy díry, dle pověstí zde zbojníci zakopali své uloupené poklady!
  • Což tak si naplánovat relaxaci v bazénu a vířivce RelaxCentra Sepetná nebo privátní wellness (whirlpool, infra kabina, odpočívárna s výhledem na Beskydy) v Hotelu Sluníčko?

 

 

Zajímavosti:

Vyhlídka z vrcholu, Ondrášovy díry, NS Lysá hora

praktické info

 

Trasa:

Ze Sepetné se dostanete k vrcholu po červené či modré (následně zelené a opět červené) turistické značce. Obě možnosti měří cca 6 km.

 

Vzdálenost:

6 km (Sepetná - Lysá hora)

 

 

mapa

 

štítky

 

tel+420 731 444 355

 

 

 

ovce