délka: 12 km  náročnost: těžká  převýšení: 753 m 

Lysá hora je po celý rok magnetem pro turisty, tělocvičnou pro sportovce a také cílem mnoha "svátečních" návštěvníků hor, kteří se rozhodnou příležitostně vystoupit na nejvyšší vrchol v Moravskoslezských Beskydech. Hodně návštěvníků se vydává ukončit rok nebo začít ten nový symbolicky aktivně - výstupem na Lysou horu. Tradičně vítá početná skupina lidí nový rok pod hvězdami přímo u vrcholového obelisku. Na přelomu roku je vrchol velmi vyhledávaným cílem a je třeba s tím počítat.

Novoroční Lysá hora (12 km) 

"Jak na Nový rok, tak po celý rok" a kde jinde začít rok aktivněji, než na Lysé hoře? Taková úvaha každoročně u mnohých padne, u jiných je to tradice. Výstup na Lysou horu je se sněhovou pokrývkou nádherný a nikomu nelze upřít touhu vydat se na přelomu roku na tento magický vrchol. Vzhledem k počtu lidí, kteří míří nahoru je potřeba počítat s tím, že také u výdejních okének restaurací to může být na "delší dobu". Proto neuškodí přibrat si s sebou více tekutin a do zálohy svačinu, kdyby to třeba nevyšlo. Předejdete tak možnému zklamání. I s krajícem chleba na pařezu a kouzelným výhledem se dá hezky uzavřít rok nebo přivítat ten nový. Mnozí řeší situaci dobrým načasováním výstupu a vyráží časně ráno. Další variantou je také volba méně frekventované turistické trasy. 

Jak je právě teď na Lysé hoře?

Lysá hora má své webové stránky, jejichž součástí je také detailně zpracované a užitečné zpravodajství o počasí včetně webkamer ČHMÚ s vysokým rozlišení zobrazení. Kdykoliv a odkudkoliv se tak můžete podívat, jaké panuje na vrcholu počasí a kolik má Lysá hora centimetrů sněhu.  

Lysá hora - počasí a webkamery

Tipy k výstupu na přelomu roku:

  • Zvolte k výstupu méně frekventovanou trasu (např. žlutá od přehrady Šance)
  • Počítejte s tím, že parkoviště "U Opičárny" na červené značce může být plné nebo uzavřené.
  • Připravte si, třeba i "sváteční", svačinu do zálohy, kterou si můžete náležitě vychutnat.
  • Ke zvážení je i volba jiného dne než 31. 12. a 1. 1. 

 

Zajímavosti:

Ondrášovy díry, Naučná stezka Lysohorský bestiář, Horní mazácké skály, vrcholový obelisk s výhledem

praktické info

 

Doprava:

Vlakem nebo autem

 

Vzdálenost:

12 km (Sepetná - Lysá hora - Sepetná)

 

 

 

mapa

Mapa okruhu